SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri
aekrem öztürk

Marka değeri olan Trabzon tereyağına margarin karıştırarak satmaya çalışdılar

Marka değeri olan Trabzon tereyağına margarin karıştırarak satmaya çalışdılar
Bu haber 15 Haziran 2020 - 19:57 'de eklendi ve 8.803 views kez görüntülendi.
Sosyal Medya'da Paylaş

Marka değeri olan Trabzon tereyağına margarin karıştırarak satmaya çalışanlara ağır para cezası.

Trabzon’da köy tereyağı diyerek margarin karıştırdıkları ürünleri satmaya çalışanları yakın takibe alan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, bu yönde yaptıkları çalışmalarda 250 işletmeyi denetledi. Köy tereyağı adı altında etiketsiz olarak satış yapan 111 işletmeye ise toplam 618 bin 270 TL idari para cezası uyguladı.

Denetimlerde satışa sunulan etiketsiz tereyağlarından alınan numunelerden 14 tanesinde Türk Gıda Kodeksine aykırı olarak Bitkisel Yağ (Margarin) içerdiği tespit edilirken, süt ve süt ürünlerinden Türkiye geneli ifşa olan 33 firmanın 14 Tanesi Trabzon’dan olduğu belirtildi.

Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Trabzon ilinin bir marka değeri olan tereyağı konusunda artan şikayetlere yönelik olarak geçtiğimiz Mart ayında tereyağı satış noktalarına 20 ayrı denetim ekibi oluşturularak il merkezi ve ilçelerde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Bu denetimlerde il ve ilçelerde satış yapan 250 işletme denetlenirken, yapılan denetimlerde köy tereyağı adı altında etiketsiz olarak satış yapan 111 işletmenin her birine 5996 sayılı kanun gereği etiketsiz ürün satışından dolayı her birine 5 bin 570 TL idari para cezası olmak üzere toplam 618 bin 270 TL uygulandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA