SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri
Kaya Vural

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Bu biyografi 11 Eylül 2020 - 22:31 'de eklendi ve 503 views kez görüntülendi.
Okul Öncesi Eğitimin Önemi
Sosyal Medya'da Paylaş

Son yıllarda okul öncesi eğitime verilen önem neden bu kadar arttı diye merak edenler olabilir.. Sahi neden çocuklarımızı kreşlere anaokullarına gönderiyoruz hiç düşündünüz mü? Sadece çalıştığınız için mi? Konu bu kadar basit değil aslında…

Peki Nedir Okul Öncesi Eğitim?

Okul öncesi eğitim, 0-6 yaşı kapsayan çocuğun gelişimsel özellikleri, bireysel farklılıkları ve yeteneklerinin göz önünde bulundurularak sağlıklı bir şekilde bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan gelişimlerinin desteklendiği, olumlu benlik algısının temelleri atılarak, çocuğun özgüveni ve yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlayan, bazı kurumlar tarafından uygulanan eğitimdir.

Neden Bu Kadar Önemli ?

Gelin biraz eskiye gidelim. Sanayi devriminden sonra kadınlarımızın iş hayatına atılması hızlandı ve çocukların bakımı-eğitimi ön plana çıkmaya başladı. Bu ihtiyaç doğrultusunda işletmelerde kreş ve anaokulları açılmaya başlandı. Aile yapısına bakacak olursak bizim çocukluğumuzda olan geniş aileler yerini çekirdek aileye bıraktı. Ve bunun neticesinde yakınınızda çocuğa bakan bir büyükanne büyükbaba yoksa “Çocuğumuza kim bakacak? Çocuğun eğitiminden kim sorumlu olacak?” Gibi sorular akıllara gelmeye başladı. Modernleşmeyle birlikte okul öncesi eğitim çok daha büyük bir önem kazanmış oldu. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 0-6 yaş insan hayatının en önemli zaman dilimidir. Bu zaman diliminde çocuğun bütün gelişim alanlarının en iyi şekilde desteklenmesi gerekiyor. Çocuk gelişimine dair bilgilerin artması üzerine yaşamın ilk yıllarının, sonraki yıllar üzerinde etkili olduğunun anlaşılmasıyla okul öncesine verilen değer artmıştır.

Aynı zamanda ilköğretime hazırlık olan okul öncesi eğitimin önemi yadsınamayacak derecededir. Okul öncesi eğitimin amaçlarından birisi de çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarına gereken önemi vermektir.

Çocukların hayal güçleri, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri, iletişim kurma ve duygularını anlatabilme davranışları 0-6 yaş döneminde geliştirilmelidir. Bu nedenle okul öncesi dönem, tesadüflere bırakılmayacak kadar ciddi ve sistematik bir eğitimdir.

Biz Gözde Kreş ve Anaokulu olarak, çocuklarımızın gereksinimlerini karşılamak amacıyla demokratik eğitim anlayışına uygun öğrenme ortamları hazırlayarak 0-6 yaş dönemini en verimli şekilde geçirmelerine önem veriyoruz.

Gelin çocuklarımızın kişiliğini ve zeka gelişimini büyük oranda etkileyen bu dönemi birlikte destekleyelim…

Gözde Kreş ve Anaokulu ailesi olarak her zaman yanınızdayız..

TEŞEKKÜRLER

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA