SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri

Kafkaslarda yeni güç Türkiye: Batı’nın iflas eden stratejileri

Bu biyografi 13 Kasım 2020 - 5:27 'de eklendi ve 78 views kez görüntülendi.
Kafkaslarda yeni güç Türkiye: Batı’nın iflas eden stratejileri
Sosyal Medya'da Paylaş

Dünya, global bir köye dönüşürken birçok coğrafyanın kaderi de birbiriyle ilintili. Kafkaslarda yaşanan gelişmeler Akdeniz’deki egemenlik mücadelesini etkilerken şu an Batı Bloku bir gerileme dönemine girmiş bulunuyor. Rusya Devlet Başkanı Putin bunu iyi değerlendirirken birçok noktada ise bu etki alanına karşı aktif olarak Türkiye dışında hamle yapan yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı ‘Azerbaycan ile daha yakın ilişkiler kurgulayacağız’ açıklaması da Kafkaslara girişin bir ön işareti gibi. Bölgede daha aktif bir Türkiye, Ukrayna’daki, Akdeniz’deki kazanımlarını bu yolla artırabilir. Batı Bloku yeni çağın gerçeklerini fark edip stratejisini yeniden kurgulamazsa Astana’da olduğu gibi kurulan masaları uzaktan izlemeye devam eder.

  • Dağlık Karabağ, Azerbaycan’ın kurulduğu günden beri işgal altındaydı ve bu işgalin en önemli sebebi de Rusya. Ermenileri Rus askeri teçhizatıyla donatıp yeni bir cumhuriyet olan Azerbaycan’a karşı askeri üstünlük elde etmesine olanak sağlayan Rusya’ydı.

Bugün geldiğimiz noktada ise Dağlık Karabağ bölgesi 44 gün gibi bir süre içerisinde azatlığına kavuşmuş durumda. Burada Azerbaycan ordusunun kahramanca mücadelelerine eşlik eden ülke ise; Türkiye oldu. Ermenilerin iddiasına göre Türk kurmaylar stratejinin belirlenmesinde bilfiil rol alırken bariz olan bir gerçek Bayraktar TB-2’lerin, Kasırga füzelerinin Ermenistan gibi fakir bir ülkenin amorti edemeyeceği kadar büyük ekonomik tahribata yol açması. Ermeni askerleri keklik gibi avlayan bu sistemlerin bir diğer özelliği ise Ermenistan’ın elinde var olan askeri sistemleri de yok etmesi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA