SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri

Sağlık Bakanlığı 17 Kasım koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 103, hasta sayısı 3819

Bu biyografi 17 Kasım 2020 - 21:02 'de eklendi ve 116 views kez görüntülendi.
Sağlık Bakanlığı 17 Kasım koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 103, hasta sayısı 3819
Sosyal Medya'da Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kasım günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve hasta sayısını paylaştı. Bakan Koca verileri, Sağlık Bakanlığının koronavirüs bilgilendirme sayfasına ait linki paylaşarak duyurdu

Koronavirüs aşı vurulması ne zaman başlayacak?

Dünyada genelinde koronavirüse karşı bağışıklık sağlamayı amaçlayan aşı çalışmalarında ilk sonuçlar alındı.

  • Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği potansiyel koronavirüs aşısının virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğunun bildirilmesinin ardından, Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna da ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NAID) desteğinde geliştirdiği aşı adayının yüzde 95,4 etkili olduğunu açıkladı. Rusya ise ürettikleri aşının yüzde 92 seviyesinde etkili olduğunu öne sürüyor.

Çalışmaların ne zaman sonuçlanıp, yaygın olarak kullanılabilecek bir aşının ne zaman ortaya çıkacağı belirsizliğini koruyor. Peki koronavirüs aşı vurulması ne zaman başlayacak?

Yılbaşından sonra dağıtıma girecek

Klinik denemelerde başarı kaydeden aşıların yeni yıldan itibaren yaygın kullanımına başlanabileceği ifade edilirken dünya çapında üretim ve dağıtım hazırlıkları yapılıyor.

Uluslararası sağlık kurumları ise aşıların geliştirilmesinin aceleye getirilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA