SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri
Sosyal Medya'da Paylaş

Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantıları, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapılan 9’uncu oturumla devam etti. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Performans Programı, oy birliği ile kabul edildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Meclis toplantısının açılışında gündem dışı açıklamalarda bulundu. Başkan Zorluoğlu toplantının başında koronavirüs testi pozitif çıkan Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy ve Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

TEDBİRLERE HARFİYEN RİAYET ETMELİYİZ
Koronavirüs salgını ile mücadele noktasında herkesin tedbirli olması gerektiğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Bu hastalığın bireysel ve kamu olarak alacağımız tedbirlerle ancak üstesinden gelinebileceğini, önemine binaen tekrar tekrar vurguluyoruz. İnsanlarımızın alınan tedbirlere harfiyen riayet etmelerini, maskeyi artık sadece sokakta değil, evlerde de kullanılması gereken bir önlem olarak düşünmeleri gerektiğini tekraren ifade etmek istiyorum. Ne yazık ki bu hastalığın yaygınlaşma evresine girildi ve bu nedenle geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilave tedbirler açıklandı. Bu yaygınlaşmanın önünü kesemezsek ilave bir takım tedbirlerin de geleceği muhakkaktır. Tekrar daha yaygın kısıtlamalara dönmemek için hepimizin, bütün vatandaşlarımızın alınan tedbirlere uymaları gerekmektedir. İnşallah ilave tedbirlere gerek kalmadan bu yayılma hızı tüm ülkede düşer. Allah hepimizi bu hastalıktan muhafaza eylesin” diye konuştu.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN TEMİN EDİLMELİ
Başkan Zorluoğlu, önceki oturumlarda ölüm istatistikleri ile ilgili sorulan soru üzerine de açıklamalarda bulundu. Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı olarak bütün cenazeleri biz defnetmiyoruz. Fakat göreve başladığımız tarihten itibaren her geçen ay daha fazla alana ve kişiye hizmet verir bir noktaya geldik. Şu anda Trabzon’daki vefat sonrası cenaze hizmetlerinin, kişi bazlı olarak söylüyorum yüzde 75’ini biz veriyoruz. Yüzde 25’i Mezarlıklar Dairemizin hizmeti olmaksızın defnediliyor. Hedefimiz oranı yüzde 90’ların üzerine çıkarmak. 2020 Ekim ayı sonu itibarıyla bizim hizmet verdiğimiz cenaze sayısı 4.484. Geçen seneye göre bu yüzde 30’un biraz üzerinde bir artış oldu. Bu artışın sebebini hemen covid-19’a bağlamak doğru değil. Çünkü biz Büyükşehir Belediyesi olarak her geçen ay daha fazla vefat eden vatandaşımıza cenaze hizmeti veriyoruz. Dolayısıyla buradaki artış, bütünüyle covid-19’a bağlı ölümlere bağlanmamalı. Bu yanlış olur. Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz yıldan bu yana Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşımızın sayısı yok. Bir takım rakamlar var ama bunlar teyide muhtaçtır. Resmi olarak tarafımızdan açıklanmasının çok uygun olmayacağını düşünüyorum. Bununla ilgili doğru rakamların Sağlık İl Müdürlüğünden temin edilmesi gerektiği kanaatindeyim ” dedi.

PERFORMANS PROGRAMI MÜZAKERE EDİLDİ
Başkan Zorluoğlu’nun gündem dışı açıklamalarının ardından, 2021 Yılı Performans Programı’nın müzakeresine geçildi. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı tarafından 2021 Yılı Performans Programı ile ilgili Meclis üyelerine sunum yapıldı.

ÖZEN GÖSTERECEĞİM
2021 Yılı Performans Programı ile ilgili Meclis üyeleri de görüşlerini dile getirdi. Meclis üyelerinin programla ilgili düşüncelerini dikkatlice dinleyen Başkan Zorluoğlu, merak edilen konularla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Kadın personel sayımızın oran olarak düşük olduğunu görüyoruz. Bu tabi yılların birikimidir. Genel olarak Trabzon’daki belediyeler içerisinde kadın personel sayısı düşük. Bunu yükseltmemiz lazım. Yeni personel alınacağı zaman, kadınların belli bir oranda olmasına özen göstereceğim. Büyükşehir Beled…

2021 YILI PERFORMANS PROGRAMI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Sosyal Medya'da Paylaş

Sosyal Medya'da PaylaşBüyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantıları, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapılan 9’uncu oturumla devam etti. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Performans Programı, oy birliği ile kabul edildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Meclis toplantısının açılışında gündem dışı açıklamalarda bulundu. Başkan Zorluoğlu toplantının başında koronavirüs testi pozitif […]

19 Kasım 2020 'da eklendi ve 76 views kez izlendi.
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA