SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon ve Türkiye Haberleri
ayhan yalçın

EL-İNSAFFFFF YAAAA!!!

Bu biyografi 21 Kasım 2020 - 15:10 'de eklendi ve 240 views kez görüntülendi.
EL-İNSAFFFFF YAAAA!!!
Sosyal Medya'da Paylaş

EL-İNSAFFFFF YAAAA!!!
Sağlık Bakanlığı, Pandemideki son verileri ve ülkemizin Günlük Korona Tablosu ‘nu açıkladı. Açıklanan bu tabloya göre, son 24 saatte 156.642 Kovid-19 testi yapıldı, 5.103 kişiye hastalık tanısı konuldu, 141 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 3390 oldu. Şimdiye kadar ölen kişi sayısı 12.084.
Bizlerde,bu lanet hastalıktan korunmak için gerekli tedbirlere uygun hareket etmek zorundayız. Bizler için gecesini gündüzüne katan çok değerli sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmak zorundayız. Bu kahrolası hastalığı ancak birlikte yenebiliriz. Ve birlikte başarabiliriz.
Pandemi de artış hızı hızla devam ediyor. Yukarıya doğru ivme kazanan grafikler bizleri fazlası ile üzüyor. Yukarıya doğru çıkış ivmesi yüzünden rahat uyku uyamamız çok zor görünüyor…Bu arada topyekün, birlikte mücadele ederek, bu lanet olası virüsü yenebiliriz. Sağlık çalışanlarımızın yaptığı fedakarlıkları göz ardı etmememiz gerekiyor. Birlikte aldığımız tedbirler ve birlikte yaptığımız güç birliği, bizleri bu hastalıktan kurtaracak en büyük etkendir.
Bizler, bir saat maske takmaya tahammül edemezken, sağlık çalışanlarımız nerdeyse 24 saat hem maske takıyor, hemde çok zor hareket edilen kıyafetler giymek zorunda kalıyorlar.Öyle iken,en çok vaka ve ölüm sayısındaki artış sağlıkçılarımızdan oluyor. Nasıl olmasın’ki??? Benim eşimde 30 yıldan beri sağlık sektöründe ve devlet bünyesinde görev yapıyor. Hemen hemen her gün bir çok vakaya tanık oluyor Üstelik işin garip tarafı Covit-19 testi pozatif çıkmış bir çok hasta ile karşılaşıyor. İnsanlar Covitli ama, sokaklarda geziyor. Örneğin,eşim sisteme hastanın bilgisini girdiği zaman, ancak öyle Covitli olduğunu anlıyor.Hastanın savunmasına bakınız; Evde çok canım sıkılıyor. O yüzden ilaç yazdırmaya geldim. Ey Allah(CC)’ım ne biçim mantık ya.Yani işimiz çok zorrrrrr….
Pandemi hastalığına yakalanmış toplam kişi sayısı 435.273 . Her gün bu sayılar artıyor, can kaybımız oluyor. Hastalıkla mücadele etmek tedbirde mücadele birlikteliği ile gerçekleşir. Beraber mücadele edelim. Sağlık çalışanlarımızın omuzlarındaki yükü azaltma sorumluluğumuz ve sağlık çalışanlarına destek verme mecburiyetimiz var. Bunu asla unutmayalım.
Toplamda 16.937.887 test yapıldı. Kayıplarımızı önlemek ve ağır hasta sayısında artışı engellemek hepimizin elinde. Hep birlikte tedbirlere uyarsak başarılı olabiliriz. Tedbirlere uyarak sağlık çalışanlarımızın gücüne güç katabiliriz. Yoksa, Covit- 19 ile başa çıkmak hiçte kolay değil, hiçte kolay olmayacak.
Çünkü, aktif hasta sayımız ve ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Kayıplarımız canımızı acıtıyor. İyileşenlerimizin sayısı, kayıplarımızın sayısını ancak tedbirle ve mücadele ile geçebilir. Mücadelede birlik gücü ve dayanışma gücü yaparsak virüsü yenebiliriz. Çünkü, hastalığın bulaşma hızında tespit edilmiş bir yavaşlama yok. Ama, maalesef bu lanet virüs sevdiklerimizi bizden ayırıyor. Virüs bizi birbirimizden ayırmadan, hastalığı yeneceğimiz tek çözüm; Birlik ve beraberlik içinde hastalıkla savaşmaktır. Tedbir alalım ve birlikte olalım, ve virüsün bizi yenmesine izin ve fırsat vermeyelim.
Sağlık sektöründe, tüm dünyaya örnek olmuş bir ülke olmanın gururunu yaşıyoruz.
Devletimiz ve hükümetimiz son yıllarda bir çok şehir hastanesi yaptı.Ve hala da yapmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımız sürekli milletimizi uyarıyor. Sağlık Bakanımız stres,sıkıntı ve üzüntüden boncuk boncuk terliyor. İçişleri Bakanımız sokağa çıkma yasağı için çok ciddi çalışmalar çalışmalar yapıyor . Sürekli halkı uyarıyor. Daha ne yapsınlar???
Türkiye’nin geldiği noktada en önemli göstergelerden biri uluslararası kuruluşlarda temsilimizi artırıyor olmamız, bir diğeri ise uluslararası sağlık politikalarının ve standartların oluşturulmasında giderek daha etkin rol almamızdır. Ülkemiz, bu süreçte güçlü sağlık altyapısı, tecrübeli ve özverili sağlık çalışanlarıyla başarılı bir sınav vermiştir. Halada başarılı bir sağlık sınavı vermeye devam etmektedir.
Ülkemizin, yerli üretim kapasitesiyle, dış ülkelerin malzeme ve ilaca erişimde zorluklar yaşadığı bir dönemde, 150’den fazla ülkeye tıbbi malzeme, ilaç ve hatta solunum cihazı yardımında bulunmuştur. Bu yardımlardan gurur duymak tüm vatandaşlarımızın hakkıdır.
Pandeminin yol açtığı hastalığın kesin tedavisi henüz bulunamadı. Ama, Türkiye’nin erken başlanan etkili ilaç tedavileri ve etkili hastane bakımları sayesinde tedavi açısından en başarılı ülkeler arasına girmeyi başardı. Onun içinde, bu sayede vefat oranlarını düşük seviyelerde tutmayı başardık.
Ama, yine de tedbirleri elden bırakmamalıyız. Bu tedbirler nelerdir?
Ellerimizi sık sık yıkayalım. Gözümüze, ağzımıza ve burnumuza dokunmayalım. El sıkışmayalım ve öpüşmeyelim, uzaktan selamlaşalım
Mümkün olduğu kadar az kişiyle temas kuralım. Hastane, AVM, sinema gibi kalabalık ortamlardan kaçınalım. Yaşımız 60’ın üzerinde ise kronik hastalıklarınız varsa evimizden çıkmayalım. Öksüren, hapşıran insanlardan en az 1 metre uzak duralım. Ellerimize değil, dirseğimizin iç kısmına hapşıralım yada öksürelim. Tek kullanımlık mendil bulunduralım, kullandığımız mendili ikinci kez kullanmayalım. Hafif düzeyde öksürük ve burun akıntısı şikayetimiz varsa eğer, bir süre evde kalmamızda fayda var. Evde ve işyerinde çok sık temas ettiğimiz noktaları günlük olarak dezenfekte etmeliyiz. Yurtdışından yeni dönmüşsek ve yüksek ateş, solunum güçlüğü, öksürük şikayetlerimiz varsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvuralım.
Hatta ve hatta zorunlu olmadıkça yurtdışı ve yurtiçi seyahat etmeyelim. Toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınalım.
Ve en önemlisi sürekli MASKE TAKALIM. Sık sık maskemizi değiştirelim. Yoksa, hepimiz büyük bir risk altındayız.
Hepinize sağlıklı günler dilerim.
Saygılarımla!!!
Ayhan Yalçın
.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA